Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Micul print rezumat

 :: L i v e :: Invatamint

In jos

Micul print rezumat Empty Micul print rezumat

Mesaj Scris de raDonBlaK Mier Iul 27, 2011 4:25 am

micul print
de antoine de saint-exupery
rezumat cu citate
micul print de antoine de saint-exupery este o capodopera a literaturii universale , destinata atat copiilor cat si adultilor , avand ca teme principale prietenia , dragostea si frumosul .
povestitorul este inca un copil cand se hotaraste sa deseneze un sarpe boa care inghite un elefant . mergand la cei mari si intrebandu-i daca le este frica de desenul lui , acestia raspund cu nonsalanta ca nu ar putea sa le fie frica de o palarie. le-am aratat oamenilor mari capodopera mea si i-am intrebat daca desenul acesta ii sperie . baiatul dezamagit , deseneaza un sarpe boa despicat penttru a face mai inteligibil desenul . atunci adultii ii spun ca ar fi mai bine sa lase deoparte serpii boa in favoarea altor lucruri mai importante . povestitorul alege prin urmare alta meserie decat aceea de pictor cea de pilot .
o defectiune la motor il obliga pe baiatul devenit acum barbat , sa aterizeze fortat in desertul african , in una din calatoriile sale . in timp ce incearca sa-si repare motorul , este surprins de un baietel fermecator care ii cere un desen cu o oaie . povestitorul se straduieste sa afle de la baietel de unde vine si cum a ajuns acolo . dar acesta nu da nici un raspuns . singura lui dorinta este sa primeasca desenul cu oaia . bine , dar ... ce cauti aici iar el rosti atunci din nou incetisor , cerandu-mi parca un lucru din cale-afara de insemnat - te rog ... deseneaza-mi o oaie
din cuvintele scapate de copilas , pilotul deduce ca acesta a venit de pe un asteroid de pe care e plecat pentru a cunoaste lumea . pe drumul sau a intalnit tot felul de planete miuscule cu un singur locuitor . prima era locuita de un rege care sustinea ca este stapan peste tot universul , a doua de un om de afaceri care isi petrecea tot timpul numarand stelele care dupa spusele lui ii apartineau . pe a treia planeta isi facea veacul un vanitos , iar pe ...
raDonBlaK
raDonBlaK
Detinator
Detinator

Mesaje : 468
Puncte : 1341
Reputatie : 3
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 29
Localizare : Romania

http://www.strikecity.forummo.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 :: L i v e :: Invatamint

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum